İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Tunceli Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

OVACIK KAYAK MERKEZİNDE 1-7 MART DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ 03 Mart 2018

Valiliğimizin katkıları ve İl Müdürlüğümüz ile Ovacık Kaymakamlığı koordinesinde 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Ovacık İlçemizde bulunan Kayak Merkezinde 2 Mart Cuma günü bir dizi etkinlik düzenlendi. Etkinlik programı çerçevesinde Ovacık Kayak Merkezinde görevli eğitmenler tarafından öğrencilere sunum eşliğinde Temel Afet Bilinci Eğitimi verildikten sonra AFAD Başkanımız Sayın Mehmet GÜLLÜOĞLU tarafından ilimize gönderilen Simülasyon Kiti Gösterimi ile öğrenciler hem eğlendiler, hem de deprem öncesi, sırası ve sonrası yapılması gerekenleri uygulamalı olarak öğrendiler. Bu etkinliklerle eş zamanlı olarak Arama Kurtarma Ekibimiz tarafından hazırlanan arama kurtarma malzemeleri sergisi öğrenciler tarafından ziyaret edilerek, öğrencilere Arama ve Kurtarma Personelimiz tarafından araç-gereçlerle ilgili tanıtım çalışması yapıldı. Ovacık Kaymakamlığı’nın desteği ile öğrencilerimize öğle yemeği ikramı yapıldıktan sonra etkinliklerimize devam edildi.

Etkinlik Programımızda Afrin'deki operasyonlarda görev yapan askerler de unutulmadı. İl Müftülüğümüzce görevlendirilen hocamız tarafından tüm şehitlerimiz için dua okunup, şehitlerimiz anıldı. Öğrencilerimiz tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'na katılan Mehmetçik'e moral ve destek vermek için "Tek Millet, Tek Devlet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Kalbimiz Afrin'de Dualarımız Mehmetçikle" pankartı açarak Afrin'e selam gönderdi.

Ovacık Kayak Merkezi'nde düzenlenen programa katılan Ovacık Kaymakamı Sayın Selim ÇOMAKLI, yaptığı konuşmada Müdürlüğümüz tarafından verilen yaklaşık bir haftalık afet bilinci eğitimlerinin finalini yaptıklarını ifade ederek, Deprem öncesi, anında ve sonrasında yapılması gerekenlerin çocuklarımıza şimdiden anlatıldığını, çok güzel bir çalışma olduğunu, Depremin ülkemiz için kaçınılmaz bir gerçek olduğunu, ilimizin de deprem bölgesi içerisinde yer aldığını belirterek, verilen eğitimlerin çok önemli olduğunu belirterek emeği geçen herkese çok teşekkür etti.

Etkinlik programı çerçevesinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün desteği ile öğrenciler arasında Voleybol Turnuvası, Badminton Turnuvası, Halat Çekme Yarışması ve Çuval Yarışı yapılarak yarışmalarda dereceye giren öğrencilere programın sonunda madalya, afet ve acil durum çantası, kumbara verildi. Ayrıca tüm öğrencilere de kupa bardak hediye edildi. Etkinliklerimiz sırasında Türk Kızılayı Güneydoğu Anadolu Afet Yönetim Merkezince görevlendirilen personel tarafından öğrencilere meyve suyu ve bisküvi ikramları yapıldı. Müdürlüğümüz personeli tarafından arama kurtarma çalışmalarında kullanılan 8x8 Amfibik Araç ve Kar Motorunun öğrencilere tanıtımı yapıldıktan sonra tüm öğrenciler pistte söz konusu araçlara bindirilerek gezdirilmiş olup akabinde isteyen öğrenciler kızaklarla kayarak eğlendiler. Etkinlikler boyunca 112 Acil Yardım Ekibi ile UMKE hazır halde bulundular.

Ovacık Kaymakamlığı ile de desteklediği etkinliğe, Ovacık İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hasan Şahin, İlçe Emniyet Amiri Ergün Eroğlu, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.